Warszawskie kapliczki maryjne — z wizytą w podwórkach i nie tylko cz. 1

O warszawskich kapliczkach stojących w podwórkach kamienic słyszał chyba każdy. Są elementem miejskiego folkloru, świadectwem wiary i historii. Skryte gdzieś pomiędzy trzepakiem a stojakiem na rowery albo wręcz przeciwnie — wyeksponowane, odmalowane, obstawione kwiatami. Najsłynniejsze są chyba te na Pradze — i tam najłatwiej wejść w podwórko, by je zobaczyć. My postanowiliśmy pospacerować zarówno tam, jak i zajrzeć w inne dzielnice. Zapraszamy więc na pierwszą część galerii warszawskich kapliczek — podwórkowych, ulicznych i przydomowych.

Praskie kapliczki – podwórka, fasady i zaułki

Większość praskich kapliczek to te z okresu II wojny światowej i okupacji. Stawiano je ze po to, by odprawiać prywatne nabożeństwa (np. pogrzeby czy śluby), modlić się spontanicznie i w pobliżu domu, gdy potrzebne było oparcie duchowe, a droga do kościoła — niebezpieczna. Dziś kapliczki pełnią raczej funkcję ozdobną — majowe lub październikowe nabożeństwa maryjne nie odbywają się już tak często, choć niektóre środowiska katolickie usiłują kultywować tę tradycję. O niektóre dbają mieszkańcy kamienic i bloków, inne są zapomniane i niszczeją, jeszcze inne są oddawane do renowacji.

Warszawskie kapliczki — nie tylko Praga

Jak pisaliśmy, urocze kapliczki to nie tylko Praga! Znajdziecie też w innych częściach Warszawy. Poniżej możecie zobaczyć kapliczki z Mokotowa, Śródmieścia, Woli, Ursynowa i Ochoty. Niech będzie to przedsmak kolejnej części galerii, w której niebawem pokażemy więcej twarzy warszawskich Maryjek!

Warszawskie kapliczki to nie tylko pamiątki z wojny!

Na koniec — mokotowska kapliczka z historią. Na Służewcu znajdziecie jedną z najstarszych kapliczek. Pomiędzy blokami z lat 60. XX w., na środku skweru, obok placu zabaw stoi “krzywa wieża”. Ta wieża to monumentalna (jak na tego typu konstrukcję) kapliczka słupowa (a może kolumnowa?). Wyryta jest na niej data 26 VI 1875 roku. W tamtym czasie Warszawa była kilkanaście kilometrów dalej, a w tym miejscu istniała wieś Służewiec. Na środku wsi, na rozstaju dróg postawiono tę właśnie kapliczkę. Zapewne datą powstania była ta wypisana na białej kolumnie. A z jakiej okazji? Być może w dziękczynieniu za uchronieniu od epidemii cholery? Albo po prostu z potrzeby serca… Wieś nie przetrwała II Wojny Światowej, ale kapliczka — świadek sprzed 143 lat — zachwyca do dziś.

ul. Bokserska 32

 

Źródła:

Wszystkie opublikowane zdjęcia kapliczek są naszego autorstwa. W opracowaniu kilku słów dla Was pomogły nam teksty: o Służewcu i o kapliczkach ogólnie.